W związku z wydarzeniami ostatnich tygodni dotyczących remontu ul. Działkowców, chcemy podzielić się z Państwem informacjami.

W dniu 9 lutego otrzymaliśmy telefon z Urzędu Gminy Alwernia z zaproszeniem na dzień 13 lutego. Przedstawiciel Zarządu udała się na spotkanie, na którym okazało się, że pojawiła się szansa na wyremontowanie drogi dojazdowej do naszych działek. Na spotkaniu obecna była pani Burmistrz, osoby odpowiedzialne za drogi gminne, radca prawny, Sołtys Brodeł oraz właściciel 3 działek przylegających do ul. Działkowców.

W roku 2022 Gmina miała przyznane 9mln zł z Polskiego Ładu. Na liście remontowanych dróg na rok 2023 z tych właśnie środków, znalazła się ul. Działkowców. Informacja ta wlała w nas dużo optymizmu i nadziei. Niestety już na pierwszym spotkaniu pojawiły się komplikacje. Właściciele działek sąsiadujących z drogą musieli podpisać odpowiednie oświadczenie aby Gmina mogła przystąpić do prac. Remont drogi zakładał położenie nakładki asfaltowej zgodnie z aktualnym jej przebiegiem.

https://przelom.pl/44757-jakie-drogi-gmina-chce-wyremontowac.html?fbclid=IwAR24JKSk2l3XIQediZzlySd-TYqMkEp5_3g8aRaLrUY8HM7JmJkksDUHEzY

W ciągu dwóch dni spotkań spędzono dużo czasu aby dojść do porozumienia z właścicielami przylegających do drogi działek.

W sprawę tą zaangażowało się wiele osób, oferujących swoją pomoc. Z każdym dniem presja rosła ponieważ Gmina miała określony czas aby móc ogłosić przetarg. W dniu 23.02.2023 wiceprezes i członek zarządu ROD “Brodła”, udali się dodatkowo na Sesję Gminy aby i tam po raz kolejny prosić o wykonanie remontu ul. Działkowców. W tym miejscu zachęcamy Państwa do obejrzenia Sesji pod adresem:
https://alwernia.esesja.pl/transmisja/35328/ii-sesja-rady-w-dniu-czwartek-23-lutego-2023.htm
(minuta 10, minuta 28). Zaznaczamy, ze po wystąpieniu wiceprezes i odpowiedzi Pani Burmistrz w dalszej części posiedzenia, wypowiada się na temat drogi Sołtys Brodeł oraz radca prawny urzędu gminy.

Podsumowując… w dniu dzisiejszym już wiemy na pewno, że ul. Działkowców wyremontowana ze środków Polskiego Ładu nie będzie. Brak zgody jednego właściciela spowodował, że Gmina nie może ująć tej drogi w planie remontów. Pieniądze zostaną najprawdopodobniej przekierowane na inną drogę w Brodłach.

Jesteśmy źli, wściekli i czujemy się bardzo skrzywdzeni i rozczarowani. Jeszcze nigdy remont drogi nie był tak blisko a nadzieje i słowa jakie otrzymaliśmy dodatkowo utwierdzały nas w przekonaniu, że się uda i rok w którym Ogród obchodzi 40 lecie, zwieńczony zostanie, posiadaniem nowej drogi dojazdowej. Tak się niestety nie stało.

Odnosimy jednak wrażenie, że większa empatia i przychylność władz oraz mieszkańców Brodeł mogła doprowadzić do pozytywnego finału.

Być może nie nam oceniać winnych tej sytuacji ale pozostaje wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi.

Oczywiście, mimo całej sytuacji jaka się wydarzyła nie odpuścimy i nadal będziemy cały czas przypominać gminie o naszym “problemie”. W najbliższym czasie wystosujemy kolejne pismo i będziemy w kontakcie z urzędem aby przed otwarciem sezonu droga była przejezdna dla działkowców.

Zarząd ROD “Brodła”

Droga ul. Działkowców